2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗΣ

Η παιδεία, καθάπερ ευδαίμων χώρα, πάντα τ’ αγαθά φέρει.

Ε’ Τάξη

Σχολικό Έτος 2021-2022

Θωρηκτό Γ. Αβέρωφ – Πλωτό Ναυτικό Μουσείο

Μύρισε άνοιξη και κάπου εκεί στο βάθος αχνοφαίνεται το καλοκαίρι. Ήρθε ο καιρός για βόλτα στη θάλασσα. Έτσι οδηγηθήκαμε στην παραραλία του Παλαιού Φαλήρου και πιο συγκεκριμένα στο θωρηκτό Γ. Αβέρωφ. Πόσο ωραίος τόπος και τρόπος να μιλήσουμε για τη νεότερη και σύγχρονη ιστορία μας! Μας υποδέχθηκε ο ναύτης Αποστόλης Φουρνατζόπουλος  και ανέλαβε να μας ξεναγήσει στο θωρηκτό που όπως μας αποκάλυψε δεν είναι …. θωρηκτό!!! Θαυμάσαμε το μέγεθος και το μεγαλείο της σπουδαίας ναυαρχίδας του στόλου μας και ακούσαμε υπέροχες ιστορίες ανδρείας του Πολεμικού μας Ναυτικού. Η επίσκεψή μας ολοκληρώθηκε λίγα μέτρα πιο πέρα, στο Πάρκο Ελληνικής Ναυτικής Παράδοσης, όπου γνωρίσαμε την τριήρη “Ολυμπιάς” και μάθαμε τα πάντα για την ιστορία και την κατασκευή της!

Δια… πηλού και σιδήρου

Μετά την επίσκεψή μας στο Βυζαντινό Μουσείο, όπου ήρθαμε σε πιο άμεση επαφή με τη Βυζαντινή τέχνη, αλλά και στο πλαίσιο του προγράμματος ERASMUS+ στο οποίο αναβιώνουμε παλιά χειρονακτικά επαγγέλματα, τα βήματά μας μας οδήγησαν στην κατασκευή ψηφιδωτών! Οι κατάλληλοι άνθρωποι για να μας μυήσουν στην τέχνη ήταν ο κύριος Μανώλης και οι συνεργάτες του! Μιλήσαμε για την τέχνη του ψηφιδωτού, φτιάξαμε τα δικά μας αριστουργήματα και για όση ώρα περιμέναμε τα ψηφιδωτά μας να στεγνώσουν, παρακολουθήσαμε και ένα σύντομο μάθημα αγγειοπλαστικής! Ανυπομονούμε να στεγνώσουν τα κανάτια που μας δώρισαν, για να τα ζωγραφίσουμε!!!

Ήρθαν τα Χριστούγεννα…

Και κάπως έτσι σιγά σιγά ή πριν καλά καλά το καταλάβουμε, βρεθήκαμε ένα βήμα πριν τις διακοπε΄ς των Χριστουγέννων. Ευκαιρία ψάχναμε για να το γιορτάσουμε! Και τι δεν κάναμε!!! Διαβάσαμε χριστουγεννιάτικες ιστορίες, ψάλλαμε τα κάλαντα, μιλήσαμε για τα έθιμα του Δωδεκαημέρου και θυμηθήκαμε τους καλλικάντζαρους. Φέραμε στολίδια από το σπίτι μας και φτιάξαμε χιονόμπαλες και για το τέλος κατασκευάσαμε μυρωδάτα μπισκοτόσπιτα για να πάρουμε μαζί μας τη γλύκα του σχολειού μας τις μέρες που θα είμαστε χώρια! Και του χρόνου….!!!

Μουσείο Πειραμάτων

Στο μάθημα της Φυσικής συναντάμε την ενότητα “Φως”. Σε αυτή την ενότητα συμπεριλαμβάνονται κάποια από τα πιο ενδιαφέροντα και εντυπωσιακά πειράματα όλης της χρονιάς. Επειδή οι συνθήκες μέσα στην τάξη δεν είναι πάντα κατάλληλες, καθώς δεν μπορούμε να επιτύχουμε απόλυτη συσκότιση, απευθυνθήκαμε στο Μουσείο Πειραμάτων στην Καισαριανή. Ακολουθώντας το σύνθημα “ακούω και ξεχνώ, βλέπω και θυμάμαι, κάνω και καταλαβαίνω” πραγματοποιήσαμε όλα τα πειράματα της ενότητας και έτσι σαν μικροί επιστήμονες ανακαλύψαμε τη θεωρία της ενότητας και ερμηνεύσαμε φυσικά φαινόμενα! Η Φυσική για άλλη μια φορά έγινε παιχνίδι!!!

Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο

Στην Ε’ τάξη στο πλαίσιο του μαθήματος της Ιστορίας ταξιδεύουμε “Στα Βυζαντινά Χρόνια”. Πώς ήταν δυνατό λοιπόν να μην επισκεφτούμε το Βυζαντινό Μουσείο; Επισκεφτήκαμε τη μόνιμη έκθεση, μιλήσαμε για τη μετάβαση από τη Ρωμαϊκή στη Βυζαντινή αυτοκρατορία και με την παρατήρηση μνημείων και προσωπικών αντικειμένων ήρθαμε σε επαφή με τον τρόπο ζωής των Βυζαντινών. Σε όλη τη διάρκεια της επίσκεψης παίζαμε ένα μικρό παιχνίδι θησαυρού εντοπίζοντας εκθέματα και κρατώντας σημειώσεις για αυτά. Πριν φύγουμε, περιπλανηθήκαμε στους φιλόξενους κήπους του Μουσείου και στην περιοδική έκθεση “Ναύπακτος-1571”.

Παγκόσμια Ημέρα Σακχαρώδους Διαβήτη

Η 14η Νοεμβρίου είναι η παγκόσμια ημέρα σακχαρώδους διαβήτη. Με αυτή την αφορμή και με πρωτοβουλία της νοσηλεύτριας του σχολείου μας κυρίας Έφης Μητσέλου οργανώσαμε στην τάξη μας μια δράση ευαισθητοποίησης. Μιλήσαμε για τον παιδικό διαβήτη, τα συμπτώματα και τους τρόπους με τους οποίους μπορούμε να βοηθήσουμε τους πάσχοντες. Μοιράσαμε στα παιδιά γαλάζια μπαλόνια και γαλάζια γλειφιτζούρια, στο χρώμα της ημέρας κατά του Διαβήτη. Τέλος, στολίσαμε την τάξη μας με αφίσες και μπαλόνια, ώστε να θυμόμαστε πάντα αυτή την ημέρα!

Παλαιοντολογικό – Ζωολογικό Μουσείο

Ξημέρωσε η 21η Οκτωβρίου. Σπουδαία μέρα! Η πρώτη μας εκδρομή μετά από πάαααρα πολύ καιρό. Επισκεφτήκαμε το Παλαιοντολογικό και Ζωολογικό Μουσείο του Πανεπιστημίου Αθηνών. Ταξιδέψαμε στο μακρινό παρελθόν και είδαμε συλλογές σπονδυλωτών και ασπόνδυλων ζώων, φυτικών απολιθωμάτων και άλλων παλαιοντολογικών ευρημάτων και γεωλογικών δειγμάτων, από τη χώρα μας και το εξωτερικό!  Συναντήσαμε ελέφαντες και γιγάντιες χελώνες που κάποτε έζησαν στο κοντινό μας….. Πικέρμι!!!! Στο τέλος κάναμε ανασκαφές και φτιάξαμε το δικό μας απολίθωμα!