Από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων ανακοινώθηκε ότι όλοι οι μαθητές θα προμηθεύονται από την Τετάρτη  30 Μαρτίου έως και την Τρίτη 5 Απριλίου, τρία (3) δωρεάν αυτοδιαγνωστικά (self) τεστ από τα φαρμακεία, προκειμένου να καλύψουν τις ανάγκες ελέγχου των ημερών από 4 Απριλίου έως και 15 Απριλίου 2022 και για την επιστροφή από τις διακοπές του Πάσχα. Μαθητές και εμβολιασμένοι εκπαιδευτικοί θα εισέρχονται στις σχολικές τάξεις έχοντας υποβληθεί σε έναν αυτοδιαγνωστικό έλεγχο εβδομαδιαίως, ο οποίος θα πραγματοποιείται έως και 24 ώρες πριν από την προσέλευση στο σχολείο την Τρίτη.

Σας επισημαίνουμε ότι για αυτή την εβδομάδα self-test θα πραγματοποιηθεί  έως και 24 ώρες πριν από την προσέλευση στο σχολείο και την Παρασκευή 1 Απριλίου.